مهندس عاشورپور، خواننده بلند آوازه سال‌هاي دوراستان گيلان به دليل سكته مغزي در بيمارستان بستري شد.

به گفته نزديكان مهندس عاشورپور، ايشان حدود بيست و سه روز پيش به دليل سكته مغزي به بيمارستان جم در تهران منتقل شد و از آن تاريخ تاكنون در بيمارستان مزبور بستري است و متاسفانه از وضعيت جسماني مطلوبي برخوردار نيست.
گفتني است مهندس عاشورپور،مهندس كشاورزي و اهل غازيان انزلي است و در سال‌هاي پس از 1320 تاكنون همواره از جمله مشهورترين و خوش‌نام‌ترين خوانندگان آهنگ‌هاي گيلكي و بعضاً فارسي بوده و همواره از اصيل‌ترين ملودي‌هاي فلكلورگيلان زمين درآهنگ‌هاي خود سود مي‌برده است. در كنار استفاده از آهنگ‌هاي اصيل فلوكلور، ايشان ازجمله پيش‌گامان تلفيق آهنگ‌هاي كشورهاي پيش رو در زمينه موسيقي با ملودي‌هاي گيلكي بوده است.
از جمله آهنگ‌هاي مشهور ايشان در اين زمينه مي‌توان از «سازو نقاره جمه بازار» كه والسي لهستاني است و «نوروز» نام برد.
شايان ذكر است كه مهندس عاشورپور در كنار خوانندگي شاعر و ترانه سرا نيز بوده است و شعرهاي غالب آهنگ‌هاي او متعلق به خود اوست.
شعرهاي زيباي جهانگير سرتيپ‌پورهمراه با ملودي‌هاي دلنشين گيلكي همراه با خوانندگي مهندس احمد عاشورپور همواره موجب بلند آوازگي موسيقي گيلان در ميان سايراستان‌هاي كشورمان بوده است.
آخرين كنسرت مهندس عاشورپور تقريباً سه سال پيش به همت دوست‌داران مهندس عاشورپور در شهرستان رشت برگزار شد كه مورد استقبال كم نظير دوست‌داران آهنگ‌هاي گيلكي قرار گرفت.
قريب شش ماه پيش دوست‌داران موسيقي اصيل گيلاني نودمين سال تولد مهندس عاشورپور را با حضور ايشان جشن گرفتند.
آخرين محل كار مهندس عاشورپور به عنوان كارشناس كشاورزي در شركت دامپروري سپيدرود رشت بوده است.
12:10:32 PM 12/12/2007 بخش: اخبار منبع/نويسنده:شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان كد انحصاري: : 39


بزرگداشت احمد عاشورپور
تصوير از وبلاگ: www.pj-m.blogfa.com

مهندس عاشورپور عزيز همچنان دربستر بيماري است و ياد عزيز و سرشت مردمي‌اش نيز همچنان همراه وهم آواي دوست‌داران بسيارش كه دراين روزهاي غم انگيز با گوش جان و بيش از پيش به آواي اصيل گيلكي او گوش مي‌سپارند و…
توجه شما را به يكي ديگر از مراسم بزرگداشت‌هايش در چندسال پيش جلب مي كنيم:

واحد مركزي خبر، بي بي سي: بزرگداشت مهندس احمد عاشورپور، خواننده معروف ترانه هاي گيلكي و ترانه سرا، شنبه شب، پانزدهم تير ماه، از سوي گروهي از دوستان و دوستدارانش در فرهنگ سراي نياوران برگزار شد. در اين مراسم پس از اجراي چند ترانه قشقايي و گيلكي توسط يك گروه موسيقي محلي، عاشورپور برخي از ترانه هاي معروف خود از جمله جمعه بازار و آي ليلي را اجرا كرد. عاشورپور در 85 سالگي سرحال و قبراق بر روي صحنه آمد و پس از تشكر از جمعيتي كه براي او كف مي زدند، گفت: من امانت شما را حفظ كرده ام. آن را كه خدا به من داد و گفت امانت مردم است حفظش كرده ام و براي شما خواهم خواند.
تشويق حاضران چنان او را به شوق آورده بود كه گفت: من خوشبخت ترين مخلوق دنيا هستم چرا كه مردم عشق منند، همه را دوست دارم، چه مردم وطنم و چه مردم ديگر نقاط عالم را. سخنان او يادآور حرفي بود كه عبدالحسين نوشين، مرد بزرگ تئاتر ايران، روزي به او زده بود: عاشور پور، قدر اين گنجي را كه در حنجره ات داري بدان! و البته وقتي نواي او در سالن پيچيد كه: آي ليلي، جان ليلي، مي جان جانان ليلي، ليلي ترا من دوست دارم، از دل و از جان ليلي، نشان داد كه تا اين سن و سال آن امانت را حفظ كرده است. پيش از آمدن عاشورپور بر صحنه، حافظ موسوي، شاعر، قطعه اي در ستايش ترانه خوان گيلك دكلمه كرد و گفت: \”كم نيست چون تو هنرمند زيستن، هنرمند ماندن، پاي در زمين سرد فشردن و روياهاي مردمان خود را در نغمه ها و ترانه ها، واژه به واژه، نت به نت، سرودن و سردادن و شوري چنين در ميانه برانگيختن.
حافظ موسوي در ستايش از عاشور پور افزود: كم نيست در آشفته بازار نام و ننگ، آنجا كه بي مايگان و فرومايگان، قدر بينند و صدر نشينند، گوهر گرانقدر هنر خويش را، چون مردم چشم، پاس داشتن. عاشورپور زماني به ترانه خواني روي آورد كه ترانه خواني در ايران شأن و مقامي نداشت. ترانه خواني بخصوص دون شأن يك مهندس تحصيل كرده به حساب مي آمد و كسي باور نداشت كه يك دانشگاه ديده نيز مي تواند آواز بخواند. با وجود اين، امروز كه حدود شصت سال از آن روزگار مي گذرد، عاشورپور ارج و قرب خود را بيشتر مديون همان ترانه خواني فولكلوريك و آميخته با زندگي مردم است تا خدمات تخصصي خود در عرصه كشاورزي. احمد عاشورپور در 18 بهمن 1296 در غازيان انزلي متولد شد. دبستان و دبيرستان را در شهر خود به پايان برد و وارد دانشكده كشاورزي كرج شد. پس از آن راهي اروپا شد و 15 سالي در پاريس زيست. آنگاه دوباره به وطن بازگشت و اكنون در تهران زندگي مي كند. عاشورپور خواندن را از دوره دبيرستان در انزلي آغاز كرد و هنگامي كه در يكي از برنامه هاي هنري دانشكده كشاورزي كرج يكي دو ترانه گيلكي خواند، يكي از همكلاسي ها به او پيشنهاد كرد كه در راديو به خواندن ترانه بپردازد. راديو در ايران تازه تأسيس شده بود. به ابوالحسن صبا معرفي شد.
صبا صداي عاشور پور را آزمود و پسنديد و او را به راديو معرفي شد. نخستين بار در سال 1322 صدايش از راديو پخش شد. همكاري او با راديو دو دوره دو ساله طول كشيد: دوره اول از سال 1325 تا 1327 و دوره دوم از سال 1336 تا سال 1338. با وجود اين، صدايش گهگاه از راديو پخش مي شد و مردم از صداي او لذت مي بردند. عاشور پور در سلك خوانندگاني جاي دارد كه به ترانه خواني آبرو بخشيدند. او هميشه ترانه هاي فولكلوريك خواند و هيچگاه در پي خواندن ترانه هاي سطحي نرفت. در تمام عمر جز در محافل دوستانه نخواند و خواندن را وسيله ارتزاق نكرد. خواندن همواره نزد او امر پاك ماند كه نبايد آن را به ابتذال آلود. اكنون عاشور پور از خوانندگان كلاسيكي به حساب مي آيد كه صدا و ترانه هايش به ويژه مورد علاقه جوانان گيلك است كه هرگاه به شوق مي آيند، ترانه هاي او را، كه بخشي از فرهنگ مردم گيلان شده است، زمزمه مي كنند


منادي بلند آوازه \”افتاب خيزان\” گيلان (مهندس عاشور پور) غروب كرد!
ساعت چهار عصر امروز 22 دي ماه 86 منادي بلند آوازه \”افتاب خيزان\” گيلان (مهندس عاشور پور) غروب كرد!
12:35:41 PM 1/13/2008 بخش: اخبار منبع/نويسنده:شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان كد انحصاري: 322

مهندس احمد عاشور پور درگذشت!

تي واستي نبه گيلان زمين پا دِ ننم آخ جان مريم آخ جان مريم
چقد بگردم اَر اورَا هِي دوخوانم آخ جان مريم آخ جان مريم
چي ترسم آخر بكشي دست پا بني پس تي دلا فدي به ايتا ناكس من ج تي غم زار بگريم گول مريم جان مريم…
بخشي از ترانه “جان مريم” مهندس عاشور پور

مهندس احمد عاشورپور عاشق گيلان، مردم گيلان و سرنوشت‌شان بود و از صداي خود، زندگي خود و… همچون وديعه‌اي براي مردم گيلان محافظت مي‌كرد… و مردم فرهنگ دوست گيلان نيز با اين كه ديگر نمي‌توانستند ملودي‌هاي گيلكي و صداي منحصر بفرد وي را از راديو گيلان گوش فرا دهند در خانه‌ها، خودروها، نشست‌هاي شبانه و گاهانه خود، ترانه‌هاي او را مي‌خواندند. همانگونه كه ترانه‌هاي زيباي شمس، ناصر مسعودي، جفرودي، پوررضا و…
دوست‌داران بسياري كه اين روزها به ديدار مهندس عاشور پور -پس از مخابره خبر سكته مغزي ايشان از سوي «سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي‌گيلان»- و بستري شدنش در بيمارستان پارس تهران رفته بودند مي‌گفتند: «…او در حال اغماست و كسي را نمي‌شناسد و اميدي به زنده ماندنش نيست!…» اما در ته چشمان‌شان ناباوري به مرگ چنين انسان‌هاي مردمي، بزرگ، ريشه‌دار و متفاوت هويدا بود! زيرا نمي‌گريستند چنانكه ما!…
اما شب قبل با تلفن‌ها و smsهاي فراواني كه از هر سو به سايت ما ارسال شد ما، همه آناني كه نمي‌گريستند و شايد همه مردم فرهيخته گيلان كه اين خبر به گوش‌شان رسيده بود، گريستند!… و نگارنده اين يادداشت نيز جز مخابره خبر نتوانست چيزي بيشتر از آنچه در شب قبل مخابره شد بنويسد!…
با اميد به رويش احمد عاشورپور و احمد عاشورپور‌هاي ديگر… /دكتر مهرداد ب. محمودي
9:38:47 AM 1/13/2008 بخش: اخبار منبع/نويسنده:شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان كد انحصاري: 323پيكر عاشورپور امروز در تهران تشييع و در خاك زادگاهش آرام مي‌گيرد

پيكر احمد عاشورپور – پيشكسوت موسيقي فولكلوريك – روز دوشنبه ساعت 10، از مقابل تالار وحدت در تهران، تشييع و براي خاكسپاري به زادگاهش منتقل مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين هنرمند به‌دليل عوارض ناشي از كهولت سن و عفونت ريه در بخش عمومي بيمارستان بستري شده بود كه روز گذشته در اين بيمارستان درگذشت.

قراراست بر اساس وصيت عاشورپور، پيكرش پس از تشييع در تهران براي خاكسپاري به بندر انزلي منتقل شود.

عاشورپور متولد بهمن‌ماه 1296 در غازيان بندر انزلي بود.

اين خواننده، آهنگ‌ساز و ترانه‌سراي گيلاني، تحصيلات دانشگاهي خود را در رشته‌ي مهندسي كشاورزي به اتمام رساند. سال 1322 در راديو به ابوالحسن صبا معرفي شده و بعد از آن شروع به خواندن كرده، كه اين همكاري تا اواسط سال1325 ادامه پيدا كرد. اركستر وي متشكل از نوازندگاني چون مرتضي محجوبي و حسين تهراني بود. بعد از آن، با تأسيس انجمن ملي موسيقي به‌دعوت روح‌الله خالقي، همكاري‌اش را با اين انجمن ادامه داد.
8:43:02 AM 1/14/2008 بخش: اخبار منبع/نويسنده:www.isna.ir كد انحصاري: 349

 مراسم خاكسپاري مهندس عاشور پور فردا در “بي بي حوريه” بندر انزلي انجام خواهد شد
سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان: مراسم خاكسپاري مهندس احمد عاشور پور صبح فردا، سه‌شنبه 25 ديماه ساعت 10/30 صبح درمحل مسجد بي بي حوريه شهرستان بندر انزلي زادگاه وي انجام خواهد شد.
با وجود برف شديدي كه از چند روز پيش باريده است، و مشكلات ترافيكي، دوست‌داران اين خواننده، ترانه‌سرا و آهنگساز مردمي و بزرگ گيلاني با هر وسيله ممكن در اين مراسم شركت خواهند كرد.
4:09:15 AM 1/14/2008 بخش: اخبار منبع/نويسنده: سايت شوراي هماهنگي پزشكان عمومي گيلان كد انحصاري: 350

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *