سايت شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان

خانه| نشريه  |درباره ما|درباره ما| ارتباط | 

دکتر میرنظام میرچرخچیان

كوتاه درباره:
هيدروسل و هرني
اينگوينال در اطفال

پروسسوس واژینالیس دیورتیکولی از صفاق است که در ماه هفتم جنینی بیضه بر روی آن لغزیده و نزول پیدا کرده و وارد اسکروتوم می‌شود. بخشی از این زائده مثل پاکتی بیضه را احاطه می‌کند (تونیکا واژینالیس) و بقیه این ديورتیکول صفاقي در داخل کانال اينگوينال بسته می‌شود و ارتباط حفره و اسکروتوم از بین می‌رود.
اگر پروسوس واژینالیس باز بماند ایجاد فتق یا هیدروسل است
کیست کورد نیز با بازماندن قسمتی از این کانال بوجود می‌آید.
اگر هیدروسل اندازه ثابت نداشته باشد و در طول 24 ساعت کم و زیاد شود (در موقع گریه کردن و زور زدن شیرخوار افزایش حجم داشته و در شب و موقع خواب حجم آن کم شود) به آن هیدروسل ارتباطی communicating گفته می‌شود.
شیوع : حدود 1 تا 5 درصد شیرخواران و اطفال دچار هرنیا می‌شوند در پرمااچوریتی، وزن کم تولد low birth weight ، شانس ابتلا بیشتر است نسبت ابتلا در پسرها 8 تا 10 برابر دخترهاست.
ریسک انکارسریشن (گیرکردن هرنیا) هر چه سن پائین‌تر باشد بیشتر است. شانس انکار سریشن در طول 6 ماه اول زندگی حدود 60 درصد است. به همین دلیل بیشتر متخصصین نوزادان و جراحان اطفال پیشنهاد می‌کنند شیرخوارانی که مبتلا به فتق ینگوئینال هستند باید هر چه زودتر با برنامه‌ریزی تحت عمل جراحی قرار گیرند. زیرا اگر هرنی انکار سره شود احتمال آسیب به بیضه، تخمدان، و روده است و گاهی به علت دیر مراجعه کردن و گانگون احشاء خطر سپسیس sepsis و تهدید حیات وجود دارد.
بعلاوه در صورت انکار سریشن و عمل جراحی شانس عود هرنی و سایر عوارض مثل عفونت زیاد است.
هرنی اینگوئینال در کودکان عموما از نوع غیرمستقیم است و هرنی مستقیم و فمرال در آنها نادر است.
براساس اطلاعات سالهای اخیر جراحی دو طرفه هرنی ینگوئینال بطور روتین در کودکان و شیرخواران توصیه نمی‌شود مگر در موارد زیر:
1ـ در بچه‌هائی که حدس و گمانی در معاینه مبنی بر وجود هرنی طرف دیگر است.
2ـ بعضی بیماری‌های هموار وجود دارد مثل آسیت و اختلال بافت همبند.
زیرا بررسی‌ها نشان داده است که عملا حدود 4/12 درصد هر دو طرف هرنی وجود دارد ( در شیرخواران زیر 6ماه).
بنابراین برای کاهش هزینه اکسپلوراسیون‌های منفی و جلوگیری از آسیب عناصر کورداسپرماتیک از جراحی دو طرفه بدون دلیل پرهیز گردد.
وجود هرنی دو طرفه در دختران نسبتا بیشتر است و جراحی آنها نیز با عارضه کمتری نسبت به پسرها همراه است لذا ترمیم هرنی دو طرفه در آنها اغلب اوقات بوسیله جراحان انجام می‌شود.
در مورد هیدروسل ایزوله بدون ارتباط با شکم معمولا نیاز به جراحی ندارد اغلب آن‌ها در عرض6ما تا یک سالگی خودبخود جذب می‌شوند اگر بعد از یکسال دوام یابد باید جراحی شوند
علائم هرنی اینگوئینال‌: بسیار ساده و مشخص است برآمدگی bulging ناحیه ینگوئینال مشاهده و با لمس فرو می‌رود. بدون درد است.
حتی اگر علامتی نبینیم باید به گفته والدین در این مورد اعتماد کرد.
هرنی مختنق یا انکارسره با درد و حساسیت و bulging ناحیه اینگوئینال گاهی همراه با استفراغ و عدم شیر خوردن، مشخص می‌شود توده سفت با فشار انگشت جا نمی‌رود. باید هر چه زودتر ارجاع داده شود و بستری گردد. جراح اطفال ترجیح می‌دهد در صورت امکان با تدابیری آنرا جا اندازی کند( reduction ) و 24 تا 48 ساعت آینده بشکل الکتیو جراحی نماید. در صورتی که جا نرود بطور اورژانس باید جراحی شود.
Reference:Pediatric surgery 4th edition
K.Ashcraft
....................................................
دکتر ميرنظام ميرچرخچيان
فوق تخصص جراحي اطفال
نشانی: رشت ـ چهارراه میکائیل ـ ساختمان پزشکان صدرا ـ واحد 2
تلفن: 3234494


زير نظر هيئت رييسه شوراي هماهنگي پزشکان عمومي گيلان

نشر مطالب مندرج در سايت pezeshkanomoomigilan.ir با ذکر نشاني سايت آزاد است.

version 2.0 Site Designer & dataBase creator: alirezatayari@gmail.com visitor: 2461862

 

Locations of visitors to this page